Prvomajsko kresovanje v Gornji Radgoni

03.05.2013

»Ker pa naša slovenska politika običajno lovi bika za rep namesto za roge, je pač treba breme krize prevaliti na delavstvo in že so tu reforme pokojninskega sistema, reforma trga dela, govorimo že tudi o reformi zdravstva in še bi se dalo kaj dodati. Vse to se dela z izgovorom, da pač ni denarja. Jaz pa se predvsem sprašujem, kje so bili naši gospodje politiki, ko so propadale ali skoraj propadle cele gospodarske panoge v Slovenji kot so: tekstilna, usnjarska, gradbena, lesno predelovalna, itd. Kar mirno so opazovali kako gredo v stečaje podjetja s stotinami zaposlenih. Po ocenah nekaterih strokovnjakov je govora, da naj bi iz Slovenije odtekle milijarde evrov v davčne oaze. 

A kaj, ko tudi politiki velikokrat ne vedo kje se lotiti problemov in po naši stari praksi izvajamo namesto preventive kurativo. Če bi ravnali drugače bi morali že zdavnaj preprečiti izčrpavanje in s tem skoraj načrtno uničevanje podjetij ter že v začetku tranzicije sprejeti zakone, ki bi preprečevali take zlorabe in izčrpavanja podjetij, kot smo jim priča v Sloveniji.
Pri nas pa je še kar naprej dovoljeno podjetje poslati v stečaj in delavce pustiti skorajda brez vsega na cesti in tudi, če ima ta lastnik kopico neporavnanih obveznosti do delavcev, države in dobaviteljev, lahko že jutri odpre novo podjetje«
, je povzel le nekaj dogajanj, ki smo jim priče v naši državi.

»Seveda so tu tudi podjetniki, ki jim njihovo podjetje veliko pomeni in imajo pošten odnos do svojih zaposlenih, zato so pri vsem tem neupravičeno deležni splošne kritike«, je izvzel tiste, ki spoštujejo delo ljudi, a »na žalost je vse preveč tistih, ki mislijo, da mora biti delavec tiho in zadovoljen ne glede na to kakšno plačo dobi za svoje delo ali pa je sploh niti ne dobi več mesecev.«

»Delodajalcem je bil znižan davek na dobiček, znižalo se jim je prispevno stopnjo za pokojninsko in invalidsko zavarovanje delavcev in to skoraj za polovico, vse z namenom ustvarjanja novih delovnih mest. A, za boga milega, kje so ta delovna mesta? Ni jih, rezultat tega je premalo denarja v pokojninski blagajni in verjetno je kar nekaj tega denarja končalo v dobičkih ali bilo kako drugače prelitega iz podjetij.

Pred leti so nas prepričevali, da je premalo izobraženega kadra, danes pa imamo na zavodu za zaposlovanje armado mladih visoko izobraženih za katere pa ni delovnih mest. Mladi pa imajo še dodatno težavo, saj praviloma dobijo zaposlitev samo za določen čas«, je opomnil na težave mladih in spomnil na nekaj trenutnih dogajanj v regiji: »V Pomurju imamo najvišjo stopnjo brezposelnosti v državi in se nam glede na zadnje dogodke še veča. Likvidacija podjetja gradnje Gomboc, stečaj PGP Ljutomer, težave z izplačevanjem plač v Muri in po vsej verjetnosti zmanjšanje števila zaposlenih. Ob vseh naštetih težavah pomurskega delavca obenem izvemo iz sredstev javnega obveščanja, da naj bi prišlo do okoriščanja z sredstvi, ki so bila namenjena Pomurju kot razvojna sredstva.«

Nagovor ob prazniku je sklenil z besedami: »Tudi sindikati bomo morali svoje delo za delavce prilagoditi zahtevam časa. Iz razloga vsega navedenega mislim, da se moramo še močneje in številčnejše povezati v ZSSS in zahtevati spoštovanje naših delavskih pravic. Živel prvi maj - praznik dela, kot tudi drugi maj, ki mora prav tako ostati naš praznik!«

Pomurski sindikalisti na kresovanju v Gornji Radgoni

 
 
 
Screenshot 24

Prostovoljna organizacija, ki je bila s s trani delavcev ustanovljena zato, da preko nje na organiziran način lahko izražajo svoje potrebe oziroma interese, ko gre za njihov ekonomski, gmotni in socialno položaj ter varstvi pravic delavcev. 

 
 
 
STRINJAM SE

Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje

Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.